Periodontoloji

Ağız ve diş sağlığı tüm organların ve yapıların önem arz ettiği kadar büyük önem arz eden hususlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde pek çok kişi tarafından ihmal edilse bile özellikle çocuklarda gerekli eğitimler verilerek ve uygulamalar yapılarak sağlıklı dişlere kavuşmak mümkün olabilmektedir. Ağız ve diş konusu ile ilgili olarak periodontoloji gibi pek çok rahatsızlık görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar belli dönemler halinde kontrollerinin yapılması, gerekli ağız ve diş sağlığı konularına önem verilmesi ile önlenebilmektedir. Hastalıkların belirtisinin görülmesi ile de mutlaka uzman bir diş hekimine başvuru yaparak gerekli muayeneler yapılmalı ve diş ve diş etlerine müdahale edilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili rahatsızlıklar arasında en sık rastlanan hastalık olarak diş eti hastalıkları yani periodontoloji rahatsızlıkları görülmektedir. Periodontoloji temel olarak diş etlerinin her hangi bir şekilde güçsüzleşmesi, çekilmesi ve deforme olmasını ifade etmektedir.  Diş eti rahatsızlıklarının temelinde sigara, alkol ya da aşırı asitli yiyecek ve içecekler tüketmek görülmektedir. Bu durumlar genel olarak diş taşı oluşumuna sebep olarak dişin ve diş etlerinin zayıflamasına neden olmaktadır. kronik olarak bu hastalıkların görülmesi mümkün olduğu gibi sonradan dış etmenler ile de hastalık belirtileri yaşanabilmektedir. Diş eti ile ilgili tedaviler öncelikle diş taşı ve komple ağız hijyeninin sağlanması ile başlamaktadır. Bu aşamalardan sonuç alınamamış ya da ilerleme sağlanamamış ise diş etlerine özel olarak müdahale edilmesi gerekebilmektedir.

periodontoloji

Periodontoloji Tedavisi

Periodontoloji ve diğer diş sağlığı problemleri aslında basit görülen ancak dişin kökünün güçsüzleşerek kaybedilmesi gibi sonuçlara ulaşabilecek önemli bir husustur. Bu sebeple hem ağız sağlığına hem de diş sağlığına önem göstermek gerekmektedir. Bu konuda en önemli husus olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak belli dönemler halinde diş hekimine muayene olmaktır. Bu muayenelerden tespit edilen herhangi bir olumsuzluğa anında müdahale imkânı doğmaktadır. Bunun yanı sıra diş fırçalama hususu önem verilmesi gereken hususlar arasında yer almakta olup asit, alkol ve kafein gibi dişe zararlı gıdaların tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir.