Diş Eti Çekilmesi

Dişlerde görülen en büyük sorunların başında kadın ve erkek çoğu hastamız için sorun oluşturan diş eti çekilmesi bulunmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle düzensiz beslenme veya beslenme sırasında yapılan bir takım hatalardan kaynaklanabilir. Beslenme sırasında belirli vitamin ve minerallerin eksik alınması ve dişlerin yeterli bir şekilde bakımının yapılmaması gibi durumlar etmen olurken bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yıllarda hastaların diş kaybı yaşamasına neden olmaktadır. Genel olarak ağız içerisinde dişleri saran pembe bir yapı görülür. Belirli bir zaman sonrasında bu pembe yapının geriye çekilmesi şeklinde görülen rahatsızlık gerekli önlemlerin alınmasını ve dişlerin korunmasını önemli kılar.

diş ağrıları

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Genellikle düzensiz beslenme ve beslenme hataları gibi etmenlerden dolayı oluşan bu rahatsızlık farklı birçok durum ile ilgili de görülebilir. Özellikle kalsiyumun eksik alınması şeklinde sadece beslenme ile ilgili olmayıp farklı etmenlerde diş eti çekilmesi rahatsızlığına neden olabilir. Bu farklı etmenler arasında kadınların bir kereden daha fazla doğum yapması ve doğumlardan sonrasında yeterli vitamin desteğini almaması veya 60 yaş ve üzerinde görülen hormonal bozukluklar gösterilebilir. Diş fırçalama işlemini düzensiz bir şekilde gerçekleştiren ve sert bir fırçalama uygulayan kişilerde ve düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmayan kişilerde de görülebilirken her yaşta karşılaşılan uyku sırasında diş sıkma veya dişleri gıcırdatma gibi durumlarda etmen olabilir.

Hekimlerimiz tarafından diş muayenesi yapılan hastalarda çekilme sorunu ile karşılaşıldığında belirli önlemler alınmaktadır. Çok basit ve hızlı bir şekilde alınan önlemler kişinin ileride daha büyük sıkıntılarla karşılaşmasına engel olmaktadır. Başlangıç aşamasında bulunan diş eti çekilmesi hekimleriniz kontrolü altında sorun olmaktan çıkarılabilir. Öncelikle günde en az 2 defa olmak üzere diş etlerine uygun bir yapıda bulunan macun kullanılarak fırçalama yapılmalıdır. Bunun yanında diş etlerinde temizlik oluşturacak bir şekilde ağız temizliği yapılmalıdır. Beslenme noktasında kalsiyum içeriğine dikkat edilmeli bunun için peynir, süt, yumurta gibi gıdalar tüketilmelidir. Diş etlerinde kanama görülmesi ve ağrı gibi durumlarda hızlı bir şekilde merkezimize başvurulması önerilmektedir.