Diş Çürüğü

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Genel olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili hususları ihmal ederek ağrı ya da hastalık olan aşamaya kadar müdahale etmemeyi tercih etmektedir. Bu hususlardan bir tanesi de diş çürüğü hastalığıdır. Diş çürüğü hastalığı dişin tamamı ya da bir kısmında görülen ve farklı sebepler ile karşılaşılan bir hastalıktır. İnsanlardaki diş sayısı düşünüldüğünde diş çürüğü ile birden fazla kez karşılaşmak mümkündür. Diş çürüklerinin en önemli nedeni olarak ağız içerisinde yer alan asitli bakterilerin zararlı hale gelmesi sonucunda bu asidin dişin mine kısmını etkilemesi ve eritmesidir.

Diş çürüğünü etkileyen ve ortaya çıkmasına neden olan farklı etmenler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diş çürükleri kişiden kişiye ve hatta dişten dişe değişiklik göstermektedir. En çok karşılaşılan diş çürüğü çeşitleri üç gruba ayrılabilmektedir. Birincisi dişin kök kısmından başlayarak ilerleyen diş çürükleridir. Bu çürüklerin sebebi olarak diş eti rahatsızlıkları görülmektedir. Aynı zamanda diş taşı ve plak oluşumu da bu şekilde çürüme sebebi olarak görülmektedir. Diş çürüğü çeşidi olarak diğer sık görülen çeşit dişin ısırma kısmında görülen çürüktür. Özellikle bu alanda biriken zararlı yiyecekler dişin daha hızlı çürümesine neden olacaktır. Diğer bir diş çürüğü çeşidi olarak dişler arası alan olarak bilinmektedir. Dişlerin birbirine temas ettiği alanda oluşması muhtemel diş taşı ve plak ile biriken ve zor temizlenen gıdalar çürümeye neden olabilmektedir.

Mouth care

Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğü rahatsızlıklarının tedavisi için diş çürüğünün hangi aşamadan olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Eğer çürük çok fazla derine inmemiş ve köke ulaşmamış ise tedavisi daha kolaydır. Ancak kök kısmına kadar ulaşmış ise kanal tedavisi uygulanması gerekebilmektedir. Çürük ilerlemiş ve dişin kırılmasına sebep olmuşsa da bu kırık kısım için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Diş çürüğü oluşmaması için mutlaka günlük olarak en az iki kez diş fırçalamak ve doğru şekilde fırçalamayı öğrenmek gerekmektedir. Bununla birlikte fırçanın ulaşamadığı alanları diş ipi ve benzeri şeyler ile temizlemek gerekmektedir.