Diş Çürüğü

  • Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Genel olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili hususları ihmal ederek ağrı ya da hastalık olan aşamaya kadar müdahale etmemeyi tercih etmektedir. Bu hususlardan bir tanesi de diş çürüğü hastalığıdır. Diş çürüğü hastalığı dişin tamamı ya da bir kısmında görülen ve farklı sebepler ile karşılaşılan bir hastalıktır. İnsanlardaki diş sayısı düşünüldüğünde diş çürüğü ile birden fazla kez karşılaşmak mümkündür. Diş çürüklerinin en önemli nedeni olarak ağız içerisinde yer alan asitli bakterilerin zararlı hale gelmesi sonucunda bu asidin dişin mine kısmını etkilemesi ve eritmesidir.
  • Diş çürüğünü etkileyen ve ortaya çıkmasına neden olan farklı etmenler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diş çürükleri kişiden kişiye ve hatta dişten dişe değişiklik göstermektedir. En çok karşılaşılan diş çürüğü çeşitleri üç gruba ayrılabilmektedir. Birincisi dişin kök kısmından başlayarak ilerleyen diş çürükleridir. Bu çürüklerin sebebi olarak diş eti rahatsızlıkları görülmektedir. Aynı zamanda diş taşı ve plak oluşumu da bu şekilde çürüme sebebi olarak görülmektedir. Diş çürüğü çeşidi olarak diğer sık görülen çeşit dişin ısırma kısmında görülen çürüktür. Özellikle bu alanda biriken zararlı yiyecekler dişin daha hızlı çürümesine neden olacaktır. Diğer bir diş çürüğü çeşidi olarak dişler arası alan olarak bilinmektedir. Dişlerin birbirine temas ettiği alanda oluşması muhtemel diş taşı ve plak ile biriken ve zor temizlenen gıdalar çürümeye neden olabilmektedir.
diş çürüğü
  • Diş çürüğü rahatsızlıklarının tedavisi için diş çürüğünün hangi aşamadan olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Eğer çürük çok fazla derine inmemiş ve köke ulaşmamış ise tedavisi daha kolaydır. Ancak kök kısmına kadar ulaşmış ise kanal tedavisi uygulanması gerekebilmektedir. Çürük ilerlemiş ve dişin kırılmasına sebep olmuşsa da bu kırık kısım için farklı tedaviler uygulanmaktadır. Diş çürüğü oluşmaması için mutlaka günlük olarak en az iki kez diş fırçalamak ve doğru şekilde fırçalamayı öğrenmek gerekmektedir. Bununla birlikte fırçanın ulaşamadığı alanları diş ipi ve benzeri şeyler ile temizlemek gerekmektedir.

Diş Çürüğü Nasıl Engellenebilir?

  • Genellikle merkezimize başvuran hastalarımızda diş çürüğü tespit edildiğinde yapılabilecek tedaviler sırasıyla dolgu tedavisi, ilerleyen durumlarda kanal tedavisi veya kurtarılamayacak dişlerde dişin çekilmesi olarak uygulanmaktadır. Çekilen bir diş, ağızdaki anatomik yapının bozulması ve beslenme problemleri ile iletişim problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hastalarımız çürüklerin önüne geçebilmek için nasıl yöntemler uygulamalıyım sorusunu sorduğunda, hekimlerimiz tarafından öncelikle ağız ve diş bakımının düzenli şekilde yapılması, fırçalama ve beslenme düzenine dikkat edilmesi gibi öneriler verilmektedir. Yemeklerden sonra dişler düzenli bir şekilde temizlenmeli ve yemek artıkları uzaklaştırılmalıdır. Çay ve sigara gibi ya da alkol gibi zararlı maddelerin kullanılması sonrasında dişler iyi bir şekilde temizlenmeli ve plak oluşumunun önüne geçilmelidir.

Diş Çürüğü İçin Uygulanacak Tedaviler

  • Merkezimizde diş çürüğü tedavisi için uygulanan dolgu, kanal ve çekim yöntemleri genellikle geçici çözümler oluşturan veya dişin kaybına neden olan çözümler olmakla birlikte en doğru yöntem çürüme öncesinde dişlerin korunmasıdır. Özellikle çok fazla derine doğru inmeyen ve diş kökünün çürümesi de dahil olmayan rahatsızlıklarda hızlı bir şekilde merkezimize başvurarak hekimlerimizin uyguladığı kanal tedavisi ile rahatlama sağlayabilirsiniz. Dişlerde oluşan çürükler vücutta başka hastalıklara da yol açabileceği için hızlı bir şekilde giderilmesi ve beklenmeden bu konuda tıbbi destek alınması gerekmektedir. Diş doktorları tarafından uygulanan tedavilere riayet edilmesi ve sağlanan önerilerin birebir olarak uygulanması hem çürüklerin önlenmesini hem de dişlerim korunmasını sağlayacaktır.

Hemen Diş Çürüğü tedaviniz için randevu alabilirsiniz: