Ağız kokusu

Ağız kokusu, hemen herkeste oluşabilecek bir durumdur. Fakat bunun nedenleri ve dereceleri herkeste farklıdır. Ağız kokusu, hem kişilerin kendisinde hem de etrafındakilerde büyük rahatsızlık oluşturur. Kişinin kendine güvenini azaltır, kişiler arsı iletişimini zayıflatır. Etrafındaki kişilerin de rahatsızlık duyarak kişiden uzaklaşmasına sebep olur. Ağız kokusunun nedenleri pek çok gerekçeye dayanabilir. Akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, karaciğer hastalığı, bademcik iltihabı veya diş eti rahatsızlıkları kişilerde ağız kokusunun oluşumuna sebebiyet verebilir. Hatta ağız kokusu daha başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden hafife alınmaması, acil biçimde önlem alınması gerekir.

Ağız kokusu, pek çok farklı sebebe dayanabilse de en genel gerekçesi ağız sağlığıyla ilgili problemlerdir. Bu yüzden ağız bakımına dikkat edilmesi, düzenli ve doğru biçimde ağız temizliğinin yapılması gerekir. Ayrıca diş fırçasının temizliğine dikkat edilmeli, düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Yumuşak diş fırçaları yerine orta sertlikte diş fırçaları tercih edilmeli, her gün düzenli olarak en az iki kez dişler fırçalanmalıdır. Fırçalama esnasında doğru hareketler uygulanmalı ve her fırçalama en az iki dakika sürmelidir. Ağız kokusuna neden olan etmenlerden birisi de dilde oluşan tabakadır. Bu yüzden diş ile birlikte dil de fırçalanmalı, tabaka oluşumu engellenmelidir. Fırçalama esnasında çinkolu diş macunları kullanmak ve çinkolu sakızlar çiğnemek de ağız kokusunu önlemeye yardımcı olacaktır. Ağız kokusu rahatsızlığı olanlarda ne sık rastlanan gerekçelerden birisi de ağız kuruluğudur. Bunun önüne geçmek için de kişinin bol bol su tüketmesi gerekir.

agız kokusu

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusunun büyük bir kısmı, ağız sağlığından kaynaklanır. Bunun tespiti için kısa sürede bir diş hekimine müracaat etmek gerekir. Diş hekimi, gerekli ağız muayenesini yapacak, ağız kokusuna neden olan rahatsızlığın tespitini yapacaktır. Eğer ağız kokusu, diş çürüklerinden kaynaklanıyor ise acilen müdahale edilmesi gerekir. Dolgulardan veya kırık dolgulardan oluşuyorsa dolgunun mümkünse kısa sürede değiştirilmesi veya daha farklı bir tedavi uygulanması gerekir. Bazı durumlarda köprü tedavisi yapılması, dişlerin aralarının artıklardan arındırılarak artık girmesine yer bırakılmaması gerekir. Polikliniğimizde bütün teşhis ve tedaviler yapılabilmektedir.