Diş Eti Hastalıkları

Ağız ve diş sağlığı noktasında en hassas unsurlardan birisi de diş etidir. Zira oldukça yumuşak bir dokuya sahip ola diş etleri dişi sarmakta konuşma sırasında da yardımcı olmaktadır. Bu sebeple diş bakımı noktasında genellikle ihmal edilmekte olan dişeti zaman içerisinde çeşitli şekillerde sorunlar ortaya çıkartmaktadır. En az diş kadar önemli olan diş eti mutlaka fırçalama sırasında da özen gösterilmesi gereken bölümlerdir. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü zaman içerisinde meydana gelen diş eti hastalıklarıiçerisinde kanamalar ön plana çıkmaktadır. Böylece siz bir gıdayı tüketirken diş etleri ısırma sırasında deforme olmakta ve kanamalı bir durum ortaya çıkmaktadır. Çok önemsenmeyen bu durum aslında zaman içerisinde sağlıklı olan dişlerin dahi kaybedilmesine sebebiyet verecek son derece acil müdahale gerektiren bir ağız ve diş sağlığı problemidir.

Young beautiful woman suffering from toothache in consulting room

Diş Eti Hastalıkları Belirtisi

Tüketmiş olduğumuz bütün besinler ve içecekler içerisinde çeşitli şekillerde asit ve şeker barındırmaktadır. Bu sebeple zaman içerisinde dişimizin çevresinde yiyeceklerin oluşturmuş olduğu bakteri tabakası meydana gelmektedir. Eğer düzenli şekilde dişler fırçalanmazsa ve aynı zamanda doğru yöntemlerle diş fırçalaması gerçekleştirilmezse bakteri plağı dediğimiz tabakalar giderek kalınlaşmakta ve böylece dişin yerleşmekte olduğu et tabakasına baskı yapmaktadır. Bir süre sonra bakteri plağı genişlerken diş eti çekilmeye başlayacaktır. Böylece diş eti hastalıkları meydana gelecek ve sağlıklı olan diş bile kaybedilecek derecede ciddi sorunlar ortaya çıkabilecektir. Ayrıca diş etleri çekilmeye başlayınca bakteri plağına da bağlı olarak kanama, ağız kokusu, diş eti iltihabı ortaya çıkacaktır.

Genellikle bayanlar için gebelik döneminde ortaya çıkmakta olan diş eti hastalıkları şeker hastalarında, yoğun antibiyotik kullanımında, stresli durumlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca ağız ve diş bakımının sağlıklı olarak yapılmadığı bireylerde de diş eti hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Diş etleri de iltihaplanma, kanama ve çekilme olduğunda uygun diş fırçası ve macunu kullanılmalıdır. Ayrıca diş ipi ile dişlerin arasındaki bakterilerin oluşmasını engelleyen uygulamalara da fırsat verilmelidir. Kurumumuz bünyesinde diş eti hastalıkları için diş eti plağı temizleme uygulamaları yer almaktadır. Air Flow dediğimiz sistemler sayesinde çok kolay bir şekilde diş etlerine zarar vermekte olan bakteri tabakası ortadan kaldırılmakta ve diş kaybının önüne geçilmektedir.