Diş Çekimi

Kurumumuzun sunmuş olduğu modern hizmetler arasında yer yer alan diş çekimi genellikle tedavisi mümkün olmayan dişlerde uygulanmaktadır. Diş kökünde veya kemik patolojilerinde tümör kist gibi durumlar olduğunda diş çekimi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca implant tedavilerinden önce de mutlaka diş çekimi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Diş çekimi işleminde dişin soket denilen yuvadan uzaklaştırılması gerekmektedir. Böylece basit diş çekimi dediğimiz lokal anestezi ile gün içerisinde bize müracaat eden bütün hastalara yardımcı olabilmekteyiz. Ancak daha ciddi durumlarda cerrahi çekim dediğimiz uygulama devreye girmektedir. Genellikle ağız içinin küçük olduğu durumlarda veya dişin çeşitli şekillerde kırılıp diş etine gömüldüğü durumlarda cerrahi çekim gerekmektedir. Bu gibi durumlarda lokal anestezi ile çekim yapmak oldukça güçtür. Bu sebeple kurumumuzda bulunan tecrübeli hekimler cerrahi çekim için genel anestezi uygulamalarına müracaat edebilmektedir. Fakat bazı durumlarda yine lokal anestezi ile cerrahi çekim de sağlıklı bir şekilde yerine getirilmektedir.

zahnarzt

Apseli Diş Çekimi

Hangi Durumlarda Diş Çekimi Yapılır?

  • Eğer çürük çok ileri düzeylere varmışsa dolgu veya dişin diğer metotlarla kurtarılma imkânı yoksa diş çekimi yapılmaktadır.
  • Çarpma düşme veya çeşitli şekillerde darbe alma neticesinde dişlerde kırılmalar oluşmuşsa diş çekimi gerçekleştirilebilmektedir.
  • Çocuklarda süt dişleri zamanında düşmezse alttan gelen dişin daha rahat çıkabilmesi için diş çekimi yapılmaktadır.
  • Kanal tedavisi işleminden sonra rahatlama meydana gelmemişse ve diş kurtarılamamışsa yine diş çekimi işlemi yapılır.
  • Diş etinde meydana gelen iltihap sebebiyle diş sallanıyorsa diş çekimi yöntemine başvurulabilir.
  • Yirmilik dişlerde olduğu gibi ete gömülü büyüyemeyen dişlerde de genellikle diş çekimine gidilir.
  • Ortodontik tedavinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için bazı durumlarda diş çekimi uygulamasına başvurulabilir.

Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş çekimi sonrası 2 saat kadar bir şey yenmemeli soğuk ve sıcak içecekler tüketilmemelidir. Genellikle 2 saatten sonra da 24 saat boyunca ılık içecekler veya yiyecekler tercih edilmelidir. Diş çekimi yapılan bölgeye dil teması veya parmak teması yapılmamalıdır. Rahatlatıcı ağrı kesiciler alınmalı 24 saat sonra da kanama veya ağrı devam ederse tekrardan kuruma müracaat edilmelidir.