Pedodonti

Ağız ve diş sağlığı alanında farklı bölümler ve uzmanlık alanları bulunmaktadır. Bu bölümlerden birisi olarak pedodonti bölümü dikkat çekmektedir. Pedodonti bebek ve çocuklar için ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak işlemlerin yürütüldüğü bölüm olarak bilinmektedir. Bu alanının diğer yetişkinler için belirlenen hususlara göre farklı konular ve uzmanlıklar gerektirmesi nedeniyle özel bir alan olarak oluşturularak on iki yaşa kadar çocuklar üzerinde ile ilgili tedavilerin yapılması düşünülmüştür. Yani bebeklik dönemlerden başlayarak on iki yaşa kadar süreçte ağız ve diş sağlığı konusunda yaşanması muhtemel problemler pedodontinin alanına girmektedir. Pek çok kişi tarafından bebek ve çocuklarda ağız ve diş sağlığı problemi görülmez gibi bir kanı taşınsa da bunun aksine bu dönemlerde de önemli rahatsızlıklar görülebilmektedir.

pedodonti

Pedodonti Nedir?

Pedodonti alan olarak bebek ve çocuklar yaşları olarak iki alt grupta değerlendirilmektedir. Bebekler için önem arz eden hususlar arasında dişlerin sağlıklı bir şekilde çıkması ilk sırada gelmektedir. İlk çıkan süt dişlerinin kontrolleri yapılarak bir sorun olmadığı tespit edilmelidir. Sonrasında bu süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde normal dişlere yerlerini vermeleri takip edilmeli ve sorun durumunda müdahale edilmelidir. Özellikle bebeklerde biberon çürüğü denilen hususun takip edilerek süt emme sürecinin sorunsuz geçmesi izlenmelidir. Ayrıca anne sütünün diş sağlığına olan önemi unutulmadan gerektiği şekilde anne sütü tercih etmeye önem verilmelidir.

Pedodonti olarak ilgilenilen bir diğer grup olarak on iki yaşına kadar olan çocuklar bulunmaktadır. Bu grupta önem arz eden husus olarak süt dişlerinden sonra oluşan daimi dişlerin sağlıklı ve düzgün şekilde oluşması görülmektedir. Bu dönemde oluşan dişlerin geri kalan süreçte diş yapısını etkilemektedir. İleride diş yapısı ve diş sağlığı ile ilgili olarak sorun yaşamamak için bu döneme önem verilmelidir. Ayrıca diş sağlığı ve bakımı ile ilgili bilinç bu dönemde oluşacağı için bu hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu sürecin sorunsuz olarak atlatılması ve tüm hayat boyunca ağız ve diş sağlığını etkileyecek sağlık sorunlarının yaşanmaması için mutlaka belli aralıklar ile diş hekimine muayene olmak gerekmektedir.