Diş Ağrısı

Diş ağrısı, diş problemleri arasında en çok karşılaşılan rahatsızlıktır. Hemen herkesin tek sefer de olsa diş ağrısı ile karşı karşıya kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun nedeni de diş problemlerinin tamamının ortak belirtisinin diş ağısı olmasıdır. Diş ağrısı, son derece rahatsız edici, kişilerin keyfini ve huzurunu kaçırıcı niteliktedir. Bununla birlikte diş ağrısı, dişlerle alakalı çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Ortaya çıktığı anda ve kişinin farkına vardığı anda da tedavi edilmesi gerekir. Diş ağrıları, çeşitli gerekçelerden dolayı ortaya çıkar ve kesin olarak kurtulmak için öncelikle sebebinin belirlenmesi gerekir.
Diş ağrısı, genel itibariyle diş, diş eti veya kemiğe bağlı olarak ortaya çıkar. Sebepleri ise pek çok olabilir. Mesela, dişte oluşan çürükten dolayı diş ağrısı oluşabilir ki en yaygın ağrı sebebidir. Yine diş etinde oluşan hastalıklar, iltihap kapmalar da diş ağrılarına sebebiyet verebilir. Bazen kişi fark etmese de dişte çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar bazen anında, bazen de zamanla ağrılara sebebiyet verebilir. Diş etinin çekilmesi ile ortaya çıkan kök yüzeyi darbelere ve baskılara açık hale gelir. Bunun sonunda da diş ağrısı oluşabilir. Diş etinde olduğu gibi diş minesinde de aşınmalar oluşabilir. Bu aşınmalar zamanla artarsa ağır diş ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazen de dişler ve diş etinin iyice hassaslaşması sonucu dişler, arasına giren herhangi bir yiyecekten dolayı dahi sızlayabilir. Diş hücreleri ile beyin hücrelerinin yakın olması hasebiyle bir sinüzit dahi diş ağrısı oluşturabilir. Bütün bu ağrı sebeplerinin tespit edilmesi ve kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.
diş ağrısı

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısı, kişinin hayat standartlarını büyük oranda düşürür. Öyle ki yemek yiyemez, uyku uyuyamaz hale getirir. Halk arasında ise birçok farklı uygulamanın yapıldığı görülür. Aslında bu uygulamaların veya yöntemlerin hiçbirisi diş ağrısının kesin çözümü değildir. Bir kısmı ağrı kesici niteliğindedir. Ağıza veya diş hücrelerini uyuşturur. Bazıları ise diş dokularına dahi zarar verebilir. Diş ağrısı konusunda acilen bir diş hekimine müracaat edilmelidir. Aksi halde dişin çekilmesine kadar süreç ilerleyebilir.