İmplant Nedir?

Diş tedavileri ülkemizde ihmal edilen konular arasında yer almaktadır. Genel olarak diş fırçalama alışkanlıklarının olmaması ve diş ile ilgili tedavilerin önemsenmemesi sebebi ile diş rahatsızlıkları ilerleyebilmektedir. Pek çok kişi diş ağrısı çekmeden ya da başka sorunlar yaşamadan diş hekimine başvurmamaktadır. Bu şekilde önemsenmeyen ve ihmal edilen diş bakımları sonucunda da diş kayıpları gibi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Ağız içerisinde eksilmiş olan dişler ile ilgili olarak yürütülecek tedaviler içerisinde en ideal ve uzun ömürlü olanı implant tedavisi olarak adlandırılan tedavidir. İmplant tedavisi, çeşitli sebepler ile kırılmış, kurtarılamayacak kadar çürümüş ve çekilmiş olan dişlerin yerine özel tedavi yöntemleri ile diş eklenmesi şeklinde uygulanmaktadır.

implant

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisinin uygulanması belirli bir sürecin işletilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Öncelikle önceden kaybedilmiş ya da çekilmiş olan dişin alt kısımlarının iyileşme sürecinin beklenmesi gerekmektedir. İyileşme süreci ile birlikte gerekli muayeneler yapılarak çenenin kemik yapısının implant tedavisine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yapılan kontrol sonrasında çene yapısında bir sorun ile karşılaşılmadığı durumda implant çalışmaları başlamaktadır. İmplant işleminin yapılabilmesi için öncelikle çene kemiğine gerekli implant alanının açılması gerekmektedir. Uygun malzemeler ile çene kemiğinde açılmış olan özel alana ağırlıklı olarak metal bir parça yerleştirilmektedir. Yerleştirme işlemi çene kemiğine vidalama şeklinde gerçekleştirilmektedir. Vidalama işlemi yapılan metal parçanın üzerine gerekli parçalar eklenerek üzerine diş yerleştirilecek alan oluşturulmaktadır. En son işlem olarak da ağız ve çene yapısına uygun olarak hazırlanmış olan diş bu alana yerleştirilir. İmplant tedavisi özen ve bilgi gerektiren özel bir süreçtir.

İmplant tedavisi sadece diş eksilmesi yani diş kayıplarının oluştuğu alanlar için kullanılan bir tedavidir. Tedavi aşamasında çene kemiğine yerleştirilen metal malzemeler titanyum gibi kolay şekilde deforme olmayacak ve insan sağlığını etkilemeyecek malzemelerden seçilmektedir. Bu sayede yerleştirilen metal malzeme sağlık açısından olumsuz bir durum yaşanmamasını sağlayacaktır. Bu noktada kaliteli ürün kullanılması önem taşımaktadır. Gerekli muayeneler yapılarak ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılan implant tedavisi uzun süre kullanılabilir halde olacaktır. Bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığını ve bakımlarını aksatmamak kullanım süresini arttıracaktır.