Diş Apsesi

 

Diş apsesinin tedavisi de apsenin oluştuğu bölgeye göre yapılır. Eğer diş kökünde apse oluşmuş ise bunu gidermek için kök kanal tedavisi uygulanır. Kök kanal tedavisi ile diş apsesi giderilemez ise ağız cerrahisi tarafından ameliyat işlemi uygulanır. Bu işlemle de giderilemez ise diş çekilmek zorunda kalınabilir. Bu son aşamaya gelinir ve diş çekilir ise çekilen dişin yerine yapay bir diş takılması gerekir. Diş etinde oluşan apselerde ise iltihabı boşaltıp bölgenin iyice temizlenmesi gerekir. Bütün diş apsesi tedavilerinde tedavinin takip edilmesi, tekrarlaması durumunda yeniden işlem yapılması icap eder. Mümküne antibiyotikler ile apsenin giderilmesine çalışılır.

 

Diş apsesi tedavileri kimi zaman yıpratıcı olabilir, kimi zaman da zaman alabilir. Ortaya çıkması durumunda yaşam standartlarını büyük oranda düşürür. Bu yüzden önceden önlem alınmalı, oluşumunun önüne geçilmelidir. Kişinin dişlerini günde en az iki defa fırçalaması ve her fırçalamada en az iki dakika zaman ayırması gerekir. Diş aralarının daha iyi temizlenmesi için diş ipi kullanmak faydalıdır. Diş fırçaları en fazla 4 ayda bir değiştirilmeli ve ağız yapısına uygun sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır. Düzenli olarak diş kontrolünün yaptırılması önleyici olacaktır.

Torturing pain. Frustrated senior man in T-shirt holding hand on his cheek while standing against grey background

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi, diş köklerinde ve çevrelerinde oluşan iltihaplardır. Bu iltihaplar, ölü dokulardan ve bakterilerden oluşur. Kötü bir kokusu vardır ve rahatsız edicidir. Diş apsesi, diş köklerinde ve yakınlarında şişmelere neden olur. Ya diş kökünde oluşmuştur ya da diş ile diş eti arasında. Diş köklerinde oluşan apseler, daha çok tedavi veya önceki bir işlemden kaynaklıdır. Herhangi bir yaralanma veya diş çürüğü bu apselerin oluşumunu tetikleyebilir. Diş etlerinde oluşan diş apsesi ise genel olarak ağız bakımının aksatılmasından veya doğru yapılmamasından kaynaklanır. Diş apsesi, dişte sürekli ağrı veya şiddetli zonklama biçiminde kendini gösterir. Sıcak veya soğuk yiyecek, içeceklere karşı aşırı hassasiyet oluşur, çiğneme esnasında büyük rahatsızlık verir. Boğazda lenf düğümlerinin oluşumuna neden olur ve yutkunmayı zorlaştırır. Kişide ateşlenme ve genel halsizlik hissi oluşturur.

Diş apsesi, dişin çürümesi, kırılması, çatlaması ve buna benzer şekilde zarar görmesi sonucunda ihtiva ettiği bakterilerin diş etine inerek iltihaplı bir irin oluşturarak şişmesine verilen isimlendirmedir.

Apse, kendisini şişlik, yüksek oranda ağrı ve bulunduğu bölgede hassasiyet ile gösterir. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmemek kaynaklı olarak başlayan diş hastalıklarına paralel olarak ortaya çıkan bir durumdur. Apse durumu her diş çürümesi, kırılması, dolgu düşmesi ya da dişin çatlaması durumunda ortaya çıkabilen bir durum değildir. Yoğun bakteri yükü ve diş hastalığı döneminde dişin doğru korunmaması apsenin oluşumunda büyük rol oynamaktadır.

Apsenin oluşumu aşaması ve tamamen oluşmuş olan apse de dil apse üzerine dokunduğunda farklı bir tat almak ile birlikte ağızı da kötü bir tat ve koku kaplayabilmektedir.

Diş Apsesi Teşhisi

Apsenin bulunduğu bölgede oluşan hassasiyet ve ağrılı şişlik diş apsesi teşhisi için yeterli işaretlerdir.  En sağlıklı teşhis ise diş röntgeni ile yapılabilmektedir.

Apsenin ihtiva ettiği enfeksiyonlu irinin diş ve çevresine yayılması sonucunda hastalıklı olan diş sinirleri tahribata uğramak ile birlikte ilerleyen apse durumlarında sağlıklı dişler de etkilenerek zarar görebilir. Apse sağlıklı dişleri de kaybetmeye gidecek kadar ciddi bir rahatsızlık olabilir. Ayrıca sadece ağız ve diş sağlığı değil tüm bedeni etkileyen enfekte irin kişide enfeksiyona bağlı ateş ve yorgunluk hissi yaşatabilir.

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesi tedavisi mutlaka bir diş hekimi tarafından yapılmalı ve yine bir diş hekimi kontrolünde tekrar etmemesi için önlemleri alınmalıdır. Apsenin oluşumundan sonra evsel metotlar denenmek sureti ile yapılacak her hangi hiçbir uygulama iyileşme sürecine katkıda bulunmaz. En doğru tedavinin ilk adımı en doğru hekimi tercih etmekten geçer.

Apseli dişin hemen çekilmesi uygun bir tedavi metodu değildir. Diş hekiminizin en uygun gördüğü ve yine hekiminizin önereceği süre kadar antibiyotik tedavisi uygulanan diş sonrasında en doğru şekilde tedavi edilmeli ya da çekilmelidir.

Diş hekiminizi doğru seçmeniz diş sağlığınız adına en doğru ilk adımdır. Yaşadığınız her sorunda güvenebileceğiniz ve sizin ve sevdiklerinizin sağlığını emanet edebileceğiniz profesyonel diş hekimleri apseli diş, çürük, kırılma ve dolgu ihtiyaçlarınıza en doğru cevabı verebilecekken dişlerinizin sağlığını koruma içlin periyodik muayenelerinizi de en doğru şekilde yapacaktır.

Dişlerinizi seviyorsanız ve ömür boyu koruma altına almak istiyorsanız hemen randevu alabilirsiniz.