Diş Apsesi

Diş apsesinin tedavisi de apsenin oluştuğu bölgeye göre yapılır. Eğer diş kökünde apse oluşmuş ise bunu gidermek için kök kanal tedavisi uygulanır. Kök kanal tedavisi ile diş apsesi giderilemez ise ağız cerrahisi tarafından ameliyat işlemi uygulanır. Bu işlemle de giderilemez ise diş çekilmek zorunda kalınabilir. Bu son aşamaya gelinir ve diş çekilir ise çekilen dişin yerine yapay bir diş takılması gerekir. Diş etinde oluşan apselerde ise iltihabı boşaltıp bölgenin iyice temizlenmesi gerekir. Bütün diş apsesi tedavilerinde tedavinin takip edilmesi, tekrarlaması durumunda yeniden işlem yapılması icap eder. Mümküne antibiyotikler ile apsenin giderilmesine çalışılır.

Diş apsesi tedavileri kimi zaman yıpratıcı olabilir, kimi zaman da zaman alabilir. Ortaya çıkması durumunda yaşam standartlarını büyük oranda düşürür. Bu yüzden önceden önlem alınmalı, oluşumunun önüne geçilmelidir. Kişinin dişlerini günde en az iki defa fırçalaması ve her fırçalamada en az iki dakika zaman ayırması gerekir. Diş aralarının daha iyi temizlenmesi için diş ipi kullanmak faydalıdır. Diş fırçaları en fazla 4 ayda bir değiştirilmeli ve ağız yapısına uygun sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır. Düzenli olarak diş kontrolünün yaptırılması önleyici olacaktır.

Torturing pain. Frustrated senior man in T-shirt holding hand on his cheek while standing against grey background

Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi, diş köklerinde ve çevrelerinde oluşan iltihaplardır. Bu iltihaplar, ölü dokulardan ve bakterilerden oluşur. Kötü bir kokusu vardır ve rahatsız edicidir. Diş apsesi, diş köklerinde ve yakınlarında şişmelere neden olur. Ya diş kökünde oluşmuştur ya da diş ile diş eti arasında. Diş köklerinde oluşan apseler, daha çok tedavi veya önceki bir işlemden kaynaklıdır. Herhangi bir yaralanma veya diş çürüğü bu apselerin oluşumunu tetikleyebilir. Diş etlerinde oluşan diş apsesi ise genel olarak ağız bakımının aksatılmasından veya doğru yapılmamasından kaynaklanır. Diş apsesi, dişte sürekli ağrı veya şiddetli zonklama biçiminde kendini gösterir. Sıcak veya soğuk yiyecek, içeceklere karşı aşırı hassasiyet oluşur, çiğneme esnasında büyük rahatsızlık verir. Boğazda lenf düğümlerinin oluşumuna neden olur ve yutkunmayı zorlaştırır. Kişide ateşlenme ve genel halsizlik hissi oluşturur.