Gömülü Diş Ameliyatı

Eğer ki çene kavsi içerisinde dişin sürebilmesi için yeterli alan yok ise diş ne yazık ki gömülü kalacaktır. Bu durum dişin olması gerektiği gibi büyüyebilmesini engelleyici rol oynamaktadır. Aynı zamanda dişin sürmesi için de engel görevini üstlenen bu durumda örten dişetinin, başka dişlerin ve kemiklerin boy gösterdiği böylelikle dişi gömülü kalmaya zorladıkları bilinmelidir. Çene kısmına bakıldığında alttaki üçüncü büyük azılarla üstteki dişlerin sıklıkla bu duruma maruz kalabildiği görülecektir. Ancak köpek dişlerinin, küçük boyutlu azı dişlerinin ve ön ile yan kısımda yer alan keser dişlerin de söz konusu durumları yaşayabildikleri açıkça görülmektedir. Bakıldığında enfeksiyon vb. durumlar sonucu komşu dişlerin de zarar gördüğü gömülü dişlerle kist vb. problemlerin de önü açılmaktadır. Her halükarda büyük problemlerin sebebi olan ve tedavi edilmediğinde beraberinde gelebilecek ciddi boyutlarla tehlike sinyalleri taşıyan problem durumu için erken teşhise yer verilmelidir. Bu konuda uzman doktorlarımız ile gömülü diş ameliyatı yaptırabilir, kısa sürede soruna ve yol açtığı sıkıntılara son verebilirsiniz. Aksi halde sadece gömülü kalan dişlerinizi değil diğer dişlerinizi de risk altına alabilir, kist vb. sorunlarla geri dönülmez problemlerin önünü açabilirsiniz.


Gömülü Diş Ameliyatı Öncesinde Ortaya Çıkabilecek Olan Problemler!

Gömülü diş ameliyatı sadece alan yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar için öngörülmüş tedavilerden biri değildir. Zira bakıldığında gömülü kalan dişler olağandışı pozisyonlarla da söz konusu olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse ters yönde ilerleyen dişlere göz atılabilecektir. Aynı şekilde göz küresi altından ya da maksiler sinüsü içinden devam eden dişlere de değinilebilir. Ağrılı olan ve enfeksiyon riskini yüksek oranda beraberinde getirebilen problemli dişler diş köklerine baskı yapabilir dolayısıyla buralarda da birtakım sorunlara yol açabilir. Bununla bitmeyen sorunlar problemli dişi çevreleyen kesenin sıvı dolması ardından da kistik yapı oluşturup genişlemesi şeklinde devam eden çok daha tehlikeli sonuçları ortaya çıkarabilir. Öyle ki büyüyen kist etraftaki kemikte, komşu dişlerde ve tabi sinir dokusunda kalıcı hasarları beraberinde getirebilir. Ağızda son olarak süren ve genelde 17-20 yaşları arasında ortaya çıkan azı dişinin de söz konusu problemli dişleri beraberinde getirebildiği bilinmelidir. Öyle ki problemli dişlerin en çok da 20’li yaşlarda meydana gelen enfeksiyon tablosu olduğu görülmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda gömülü dişler şiddetli ağrıları, ağız açmakta zorlukları, pirulan ağrıları, ağızda hissedilen kötü tatları ve kokuları, ağızda şişmeleri ve dahası şeklinde sıralanabilecek sorunları beraberinde getirecektir.

Gömülü Diş Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Gömülü diş ameliyatı yapılmadan evvel ilk olarak panoramik röntgenin çekilmesi gerekecektir. Zira uzman doktorlarımız çekilen röntgen filminde dişleri, gömülü dişlerin hangi pozisyonda olduğunu, dişlerin çevresinde tehlike arz eden anatomik oluşumlar ve dahası birçok ölçütü göz önüne almaktadır. Eğer doktorlarımız uygun görürse dişlere üç boyutlu tomografi de çekebilmektedir. Ancak bu tomografi sayesinde problemli dişlerin yakınında bulunan sinirler ile ilişkisi ve üstteki problemli dişlerin sinüs sınırları çok daha net bir biçimde görülebilecektir. Çekilen röntgenlerle tomografiler sonrasında önce anestezi uygulanır ardından ise dişetine atılan küçük kesiği takiben dişetinin flebi kaldırılır. Sonrasında ise problemli dişe rahatlıkla ulaşılır. Dişe ulaştıktan sonra yapılan işlemlerin alt ile üst 20 yaş kategorisine alındığı bilinmelidir. Alt çene kategorisinde eğer problemli diş dikse yapılacak olan işlemler fazlasıyla kolaydır. Eğer çaprazsa dişin bir kısmı kesilir. Eğer yatay konumdaysa çene kemiğinde aşındırmaya gerek duyulacaktır. Üst çenenin operasyonunda ise sorunlu bölge direk görülemese de işlemler fazlasıyla kolay olacaktır.

English English Turkish Turkish