logo

İmplant Tedavisi

Yapay diş kökleri olarak adlandırılan İmplant Tedavisi çene kemiği içine yerleştirilmekte ve aynı zamanda ise, protezlere destek verebilmek için uygulanabilmektedir. Diş doktorlarının sağlıklı ortamlarda, cerrahi müdahaleler ile çene kemiği içerisine yerleştirmiş oldukları vidalar, genel olarak 2,5 ve 3 ay içerisinde kemik içerisine tamamen oturmaktadır. Söz konusu olan işlemler sonrasında orijinal diş kökünün yerini almış olan implantın üzerinde duracak olan protezi taşıyabilecek duruma gelmesi ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Bahsedilen tedavi yöntemlerinin gerçekleştirilmesi için kimi zaman genel anestezi uygulanabilmekte ve uygulamaların yapılabilmesi için ilk olarak kemik yapılarının destekleyecek şekilde oluşmuş olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin diş etlerinin de sağlıklı olması tedavilerin sağlanması için gerekli olan kurallar arasında yer almaktadır.

Bahsedilen özelliklerin olmadığı durumlarda ise kemik ilavesi yapılarak, cerrahi müdahaleler ile İmplant Tedavisi yapılabilmektedir. Başarı oranlarının oldukça yüksek olduğu tedaviler sayesinde, yaşam süresince sorunsuz şekilde kullanım sağlanabilmektedir. Günümüzde giderek tercih edilmekte olan bu tedavi hizmetleri, tedavi işlemlerini gerçekleştirmekte olan diş doktorlarının bilgi ve yeteneklerine göre farklı sürelerde kullanılabilmektedir. Kullanım ömürlerini etkileyen faktörlerden biriside, hastaların diş eti ve ağız yapısıdır. Ağız sağılığına dikkat etmeyen hastaların, uygulanmış olan implantları genel olarak uzun soluklu olmamaktadır. Diş eti bakımı ve diş fırçalamanın önemini göstermeyen hastaların, ek olarak sigara ve çok sık alkol tükettiği durumlarda ise implantların ömürleri kısa vadede tükenmektedir.


İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alanında uzman diş doktorları ile birlikte sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilmiş olan İmplant Tedavisi sayesinde, yapay dişlere sahip olunmakta ve çok uzun süreler için avantajlı kullanımlar elde edilebilmektedir. Bakımların doğru yapılmadığı, dişlerin fırçalanmaması ve diş eti hastalıkları olduğu durumlarda, implantların ömrü kısa vadede olmaktadır. Bahsedilmekte olan bu tedavi yöntemlerinin sağlık kurallara uygun yerlerde hazırlanması ve korunması gerekmektedir. Belirtilmiş olan özel alanlarda hazırlanmayan implantların yat etkileri de görülmektedir. Aynı zamanda uygulamanın en doğru şekilde uygulanması gerekmekte ve fazla şekilde gerçekleştirilen tedavilerde de hastalarda, başka sağlık sorunlarının oluşmasına yol açmaktadır.

Diyabet hastası olan kişilerin, gerekli kontrolleri yaptırmadığı durumlarda İmplant Tedavisi yapılmamaktadır. Fakat düzenli yapılan kontrollerde, tedavilerin uygulanması da mümkün hale gelmektedir. Sigara içen kişilerde de iyileşme süreleri uzamış olduğundan, tedavi olmayı isteyen kişiler için öncelikli olarak sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak ilaç kullanan hastalar ve kemik hastalıklarına sahip olan kişilerde, tedaviler doktor kontrolleri altında gerçekleştirilebilmektedir. Tedavi aşamalarında doğal bir görünüm elde edilebilmesi için, öncelikli olarak porselen dişlerin ön planda tutulması gerekmektedir. Ön dişler için uygulanacak olan tedavi yöntemlerinde porselen diş kullanılması doğallık katmayı ön plan tutmaktadır. Ağız içine yerleştirilmiş olan maddelerin bakımına, kendi dişlerinizden bile daha çok özen göstermeli ve gerekli bakımların aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Farklı durumlar için uygulanmakta olan İmplant Tedavisi yöntemleri 2 farklı tür seçenekleri yer almakta ve çeşitli hastalıklar dışında tedaviler güvenli şekilde uygulanabilmektedir. Cerrahi yollar ile çeneye yerleştirilen endosteal implantlarda, dokuların iyileşmesi ile birlikte diş etleri şekillendirilmektedir. Diğer bir yöntem çeşidi olan subperiosteal implantta ise, diş etlerinin alt doku kısmına çene kemiğine metal çerçevenin yerleştirilmesi sonucu elde edilmektedir. Diş etinin yerleştirilmesinin ardından metal çerçevenin çene kemiğinde sabit duruma gelmesi ile birlikte, diş etlerinden dışarı çıkmaya başlamaktadır. Daha sonra monte edilmekte olan implantlarda, en çok sık kullanılan çeşitleri ise, endosteal vida yöntemleridir. Hastaların ağız ve çene yapısına göre değişen tedaviler, genel olarak 1-2 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

 

TEDAVİLER