logo

Diş Bakımı

Sağlıklı dişler rahat yemek yemeden konuşmaya birden fazla günlük aktivitemizi etkilemesinin yanı sıra temiz, bakımlı ve estetik olması halinde dış görünüşümüze de olumlu etki etmektedir. Bu nedenle yemek artıklarının yol açtığı kötü kokudan ağzı arındırmak ve dişlerin sağlığının bozulmasını engellemek için günlük bakım ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Günlük yapılması gereken ağız ve diş bakımı ise temelde düzenli olarak ve doğru teknikle diş fırçalamadan oluşmaktadır. Düzenli fırçalama ile ifade edilen husus ise kahvaltı sonrası ve gece uykusu öncesi olmak üzere en az iki kez diş fırçalamanın alışkanlık haline getirilmesidir. Özellikle şekerli yiyecek ve içecekler ile dişlerin renginin bozulmasına neden olabilecek maddelerin tüketilmesinin ardından dişlerin fırçalanması yalnızca kötü kokunun giderilmesi için değil estetik görünüm için de önemlidir.

Dişlerin doğru teknikle fırçalanmış olması yeterli bir ağız hijyeni için şarttır. Kullanmaya başlamadan önce fırçanın ıslatılmaması ve tüm yüzeyine macun sürülmemesi gereklidir. Nohut büyüklüğü fırçaya sürülecek macun için yeterlidir. Alt ve üst çeneyi ayrı ayrı fırçalamak gereklidir. Dişler, her iki çene için de fırçanın yönü dişetinden dişe doğru olacak şekilde tek yönlü bir hareket ile temizlenmelidir. Çiğneme yüzeyleri için ise fırçanın doğru temizleme hareketi ileri geri şeklindedir. Fırçalanmamış bir yüzey kalmayacak şekilde sırayla ağızdaki bütün dişler fırçalanmalıdır. Doğru teknikle ve tüm dişler temizlendiğinde fırçalama için ideal kabul edilen süre olan 2 dakika da doldurulmuş olacaktır.

Ağız ve diş bakımı yalnızca dişlerin fırçalanması ile tamamlanabilecek bir husus değildir. Ağızda kötü kokuya neden olan bakterilerin barınması için önemli bir nokta olan pütürlü dil üst yüzeyi de fırçalanması gereken noktalar arasındadır. Bakterilerin en yoğun olduğu kısım dilin boğaza yakın olan bölgesi olduğundan fırçanın mümkün olduğunca gerideki noktalara kadar ulaştırılmasına gayret edilmelidir.

Diş bakımı aracı olarak fırçaya ilave kullanılacak malzemelerden biri de diş ipidir. Diş ipi özellikle fırçanın etkili olamadığı ara yüzeylerin temizlenmesinde etkili bir araçtır. En az bir kez ve mümkünse gece uykusundan önce diş ipi ile günlük diş bakımı ihmal edilmemelidir. Oldukça kolay olan ve küçük yaştakilerin de rahatlıkla gerçekleştirebileceği diş ipi ile temizlikte, işaret parmakları kullanılarak gerginleştirilen diş ipiyle ara yüzeyler rahatlıkla temizlenebilmektedir. Bu işlem sırasında diş etine bastırılmamalıdır.

diş bakımı

Diş Bakımı Fiyatları

Gün içerisindeki yoğun tempo ya da başka nedenlerle her yeme içme eyleminin ardından dişleri fırçalama imkânı olmamaktadır. Bu durumda diş bakımı için kullanılabilecek en faydalı malzeme sudur. Mümkün olduğunca her yeme içme eyleminin ardından, su ağzın tüm bölgelerine ulaşacak şekilde gargara yapılmalı ve ağız temizlenmelidir. Gargara için kullandığınız ılık bir bardak suyun bir çay kaşığı tuz atılarak kullanılması halinde ağızda bulunan bakterilerin azaltılması ve dişler ile diş etleri arasındaki ödemin azalmasının sağlanması mümkündür.

Ağız ve dişlerin temiz ve bakımlı olması bireysel olarak sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra kötü kokunun önlenmesi ve estetik görünüm yönüyle de sosyal ilişikler üzerinde önemli etkileri olan ve bu nedenle ihmale gelmeyecek bir konudur. Mikrop üremesine engel olacak temiz ve kuru bir ortamda muhafaza edilen ve belirli aralıklarla değiştirilen bir fırça ile günlük düzenli ve doğru fırçalama, fırçalamada dili ihmal etmeme ve ilave olarak diş ipi kullanma sağlıklı dişler için yeterlidir. Buna ek olarak dişlerde herhangi bir sorun olmasa dahi 6 ayda bir diş hekimine kontrol ettirilmesi, meydana gelebilecek sorunların erken tespitinde önemlidir.

 

TEDAVİLER