Diş Hekimliğinde Botoks Uygulamaları

 

Botoks Uygulama Alanları

Alın Botoksu: Alın bölgesi yüzdeki kırışıklıkları ve mimikleri en fazla gösteren alanlardan biridir. Buradaki yatay kırışıklıklar alın botoksu uygulamasıyla düzelmektedir. Alın botoksu sıklıkla kaş arası botoksuyla birlikte uygulanır.

 

 

Kaş Arası Botoksu : Kaş arası bölgesi; firavun çizgileri, aslan çizgileri olarak da adlandırılan, kişiyi oldukça sert ve yaşlı gösteren mimik çizgilerdir. Kaş arası botoksu ile bu kırışıklıklar düzeltilebilmektedir.

 

 

 

 

Göz Çevresi Botoksu: Kaz ayakları botoksu olarak da bilinir. Özellikle güldüğümüz zaman göz çevresinde oluşan kırışıklıklar göz çevresi botoksu ile düzeltilebilir

 

 

 

Dudak Botoksu: Dudak üstündeki sigara çizgilerine etki eden bir botox uygulamasıdır. Sadece kırışıklıkları düzeltir.

Çene Botoksu: Çene ucunun kırışıklıklarında çene botoksu uygulanır. Aynı zamanda alt dudak köşelerini aşağı çeken kasları bloke ederek dudak köşeleri de yukarı alınabilir.

 

 

 

 

Burun Botoksu: Ameliyatsız burun estetiği denilince anlaşılması gereken, botoks ile burun ucunun kaldırılması ve dolgu maddesi kullanılarak burun kemerinin kamufle edilmesi dir. Burun ucu botoksu ile özellikle gülerken aşağı inen burun ucu düzeltilmiş olur. Bunun haricinde burun üst kısmındaki mimik çizgileri buruna botox uygulaması yapılarak düzeltilebilir.

 

 

 

 

Gülüş Botoksu – Diş Eti Botoksu: Özellikle üst çene problemi olan hastalarda güldükleri zaman diş etleri çok fazla gözükebilmektedir. Diş eti botoksuyla bu problem kamufle edilebilmektedir.

 

 

 

 

Diş Sıkma, Dişleri Gıcırdatma (Bruksizm)

▪ Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen ‘Bruksizm’; genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma hareketidir.
Diş gıcırdatma alışkanlığı; psikolojik kökenli bir sorun olmakla birlikte, günlük stresler ve kontrol altına alınamayan diğer duyguların uykuda meydana gelen diş gıcırdatmaya neden olmasıdır.
Tedavinin ihmal edilmesi halinde dişlerde ve çene eklemlerinde birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda diş yüzeylerinde aşınmalar meydana gelebilir, bu durum da özellikle ön dişlerde kısalmaya neden olabilir.
Uzun süreli diş sıkma sonucunda dişlerde çatlak ve kırıklar oluşup, soğuğa karşı hassasiyet gelişebilir. Bu durumda ani diş sızlamaları başlar. Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler kemik desteğini kaybederek sallanmaya başlar. Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına ve bu da zamanla baş ağrısına sebep olur. Çene eklemine aşırı yüklenme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir.

Bruksizm Botoksu

▪ Tedavi ile dişlerde, çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararların önlenmesi ve ağrının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
Birçok alanda kullanılan ‘botoks’ diş gıcırdatmasında da yeni tedavi metotları arasında yer alır.

Yeni geliştirilen bir uygulamayla çiğneme kasına botoks uygulanarak diş gıcırdatmasından kurtulmak mümkün olmaktadır. Yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına belirli noktalardan yapılan botoks enjeksiyonu, kastaki stresi ve aşırı çiğneme kuvvetini ortadan kaldırıyor. Böylece kasta rahatlama sağlanıyor ve geceleri diş gıcırdatma, diş sıkma sorunu ortadan kalkıyor.

Masseter Botoksu ile Yüz İnceltme 

Kadın yüz güzelliğinin önemli unsurlarından biri de alt yüz bölgesinde yerleşmiş çene kontürünün keskin ve V şeklinde olmasıdır. Erkek yüzünde çene hattı kare şeklinde ve kaslıyken kadınlarda üçgen ya da v şeklinde çene hattı daha çekici bulunur. Bu oranı belirleyen gizli etken aslında bir çiğneme kası olan masseter kasının kitlesidir .

Bu kasın hipertrofisi alt yüze erkeksi (kare biçiminde)bir ifade verirken ince bir masseter kası yüze üçgen ve daha feminen bir hava verir. Özelikle Asyalı kadınlarda masseter kası genetik olarak hipertrofik olduğundan çene kontürüne yeniden şekil verme işleminde masseter kasının küçültülmesi Asya ülkelerinde sık uygulanan kozmetik işlemlerden biridir. Ancak son zamanlarda başta Hollywood olmak üzere batı dünyasında da kalın yüzlü bayanların önemli estetik talepleri arasına masseter kasının inceltilmesi de girmiştir.

Yüz Mezoterapisi (Mezolift

Yaşlanma, yaşamın doğal bir sonucudur. Yapısal genetik ve çevresel faktörler aynı zamanda yaşam şartları yaşlanmanın sürecini etkiler. Kırışıklık, cildin yaşlanmasının en belirgin ifadesidir. Kırışıklıklar, durumları ve derinliklerine bağlı olarak az veya çok belirgindirler.

Mezolift (mesolifting), kelime olarak “cilt germe” anlamına gelmektedir. Mezolift kırışıklık tedavisi iki başlık altında incelenebilir:

 1. Yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) uygulamalar
 1. Yaşlanma süreci içerisinde meydana gelmiş olan kırışıklıkların başta dolgu maddeleri olmak üzere birçok farklı uygulama ile yok edilmesi ya da azaltılmasını içeren uygulamalardır.

Anti-aging özellikteki mineral, vitamin ve bazı yapısal elemanların sistemik yolla verilmekten ziyade özellikle yaşlanmanın en çok belirginleştiği bölge olan yüzümüze mezoterapi yoluyla uygulanması hem uygulanan ilaçların asıl gerekli olan bölgedeki etkinliğini arttıracak, hem de diğer organların gereksiz yere yorulmalarını engelleyecektir

Saç Mezoterapisi 

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmelerinde tedavi için başvurulabilecek oldukça faydalı bir yöntemdir. Özellikle saçların yoğun döküldüğü lohusalık döneminde, mevsimsel saç dökülmelerinde seanslar halinde uygulanmaktadır. Bu yöntemde çok ince uçlu mezoterapi iğnesi ile vitamin, kan dolaşım düzenleyeciler, elastin, kollogen tetikleyeciler, keratin yapı elemanlarından oluşan bir kokteyl enjekte edilir.

Saçlı deri mezoterapisiyle saçın kalitesi ve kalınlığı artar dökülme durur, cansız saçlar canlanarak saç hacmi artar, saçtaki kırılma, çatallanma gibi yıpranma bulguları hızla düzelir, saçlı derideki kepeklenme, kaşıntı, sivilce kaybolur. Saç ve saçlı deriye canlılık gelir.

Mezoterapi Uygulamasının Amaçları

 • Derinin gençleştirilmesi
 • Derideki lekelerin tedavisi
 • Sivilce tarzında reaksiyonlar yapan derinin tedavisi
 • Saçların canlandırılması ve geri kazanımı
 • Çatlak ve ince kırışıklık tedavisi

DERMAL DOLGU 

Dermal Doldurucular (Hyaluronik asit),  vücutta doğal olarak bulunan göz, eklem ve derinin yapısını oluşturan bir maddedir. Hyaluronik asit enjeksiyonu cilde hacim kazandırarak, kırışıklık ve katlantıları düzleştirmektedir.

DOLGU MADDELERİ;

 • Derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek,
 • Ciltteki çukurları yok etmek,
 • İnce dudakları kalınlaştırmak,
 • Yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir.

HANGİ BÖLGELER DOLGU ENJEKSİYONU İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR?

 • Yüz sarkması,
 • Alın çizgileri,
 • Kaş arasındaki çizgiler,
 • Ağız etrafındaki kırışıklıklar,
 • Nasolabial çizgiler (Burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklık),
 • Kaşa şekil vermek,
 • Elmacık kemiklerini belirginleştirmek,
 • Dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması, asimetrik dudakların düzeltilmesi başlıca kullanım alanlarıdır,
 • Burun Kaldırmak