logo

Sinüs Tedavisi

Özellikle kış aylarının soğukluğuyla birlikte sinüsler büyük baş ağrıları yaparak rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar sebebiyle araştırma yapan sinüs fizyolojisi ile tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Sinüs tedavisi oldukça basit şekillerde yerine getirilebilmektedir. Tedaviye karar vermeden önce sinüs kanallarının tıkanıp daralmasına yönelik bir inceleme yapılmalıdır. Kronik bir sinüzit durumunda geliştirilen tedavi ile tam bir düzelme sağlanabiliyor.

Kısaca sinüsü açıklamak gerekirse kafatasının ön kısmında bulunan bir kısım boşluk noktasına verilen addır. İnsanın kafasında bulunan sinüs noktalarında yedi adet delik bulunmaktadır. Sürekli olarak içerisinde hava bulunulan bu deliklerin tıkanması sonucunda bakteriler içeriye hapsolarak sorun teşkil eder ve sinüzit denilen hastalık meydana gelir. Sinüzitin ortaya çıkmasında iki durum söz konusudur. Sadece bir kez tekrarlanan Akut sinüs uzun süreli sorun yaratmaz. Duş sonrası soğuk havaya temas, mevsime bağlı soğukluk ile alerji gibi bir takım sebepler dolayısı ile meydana gelen sinüzit daha da ilerleyip kronik bir hal alabiliyor. Kronik bir hal aldığında ise grip, nezle gibi durumlarda sinüs boşalamıyor bu da rahatsızlığa sebep oluyor. Yapılan tedavi ile sinüs tedavisi içleri boşaltılarak içerideki bakteriler ile sıvılar yok olur. Sürekli ve sık bir şekilde havalanma orunu olan kronik sinüs tedavisi ile baş ağrılarının önüne geçmek mümkün durumdadır.


Kronik Sinüs Tedavisi

Kronik ve akut sinüziti ayırt etmeye yarayan bazı özellikleri vardır. Akut sinüzitte göz çevresinde ödem toplanmasına ek olarak yanaklara dokunulduğunda ağrı olması gibi birtakım belirtiler mevcutken ayrıca alın çevresi ve burnun iki tarafında meydana birtakım ağrılar gelir. Bu ağrılar bazen gözleri de etkileyip ağrı yaratabilmektedir. Bu ağrılar meydana geldiğinde özellikle günlük hayat etkilenip birçok şeyi engelleyecek seviyeye gelir. Ağrı seviyesine de bağlı olarak gündüz dışında geceleri uykuyu da etkileyerek sorun yaratabilir. Özellikle geceleri burun tıkanıklığı ile orun yaratan bir tür rahatsızlıktır. Ayrıca geniz akıntıları da bazen öksürük, yanma, boğazdaki sorunlara ek olarak ses kısıklığı ve daha birçok sebebiyet ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sinüs tedavisi ile bu tür sorunların önüne geçilebilmektedir. Ayrıca akut sinüzitin fark edilmesi grip sonrasında hemen gerçekleşmesine bağlı olarak teşhisini kolaylaştırır. Teşhis konulurken tek taraflı sinüs incelenmesi yerine iki taraftaki sinüste incelenip bu doğrultuda bilgilendirme yapılır. Tam sonuç için teknolojiden yararlanılarak sinüs tomografisi ile doğru teşhisler daha kolaylıklar sunmaktadır. Acı vermeksizin kolay ve hemen gerçekleştirilen bu teşhis yönteminin uygulanışı da kolaydır.

Sinüzit tedavisinde seviyeye göre bir sinüs tedavisi yöntemi belirlenir. Öncelikle antibiyotikler ile bir tedavi rutini oluşturulur. Akut sinüzitte önem arz eden bu nokta ihmaller onucunda sinüziti ileri taşıyabileceğinden gereken bu önlemler alınarak zaman kaybetmeden tedavi edilmelidir. Kronik sinüzit de aynı şekilde ilk zamanlar ilaç ile tedavi edilmelidir. Yaklaşık olarak on, on beş gün kadarlık bir ilaç tedavi süresi vardır. Beyne yakınlıkları dolayısı ile sinüzitlerin ilerlemesi beyin ile alakalı büyük sorunlar yaratabileceğinden bu rahatsızlık dikkate alınıp hemen sağlıkçılara başvurulmalıdır. Ayrıca sinüslerin ciğerlerle alakası olmasının da sonucu olarak ciğerlere de birtakım sorunlar yaratabilecek yetiye sahiptir. Varsa eğer bronşit gibi diğer rahatsızlıkları da büyütebileceği gibi bir sorun söz konusudur.

Sinüse bağlı rahatsızlıklar dünya da ve ülkemizde sorun teşkil eden bir rahatsızlıktır. Oldukça da yaygın bir durumda olan bu rahatsızlığın tedavisi gerekli ve oldukça basittir. Unutulmamalıdır ki dikkat edilmeyen sinüzit ve tedavi edilmemeli başka rahatsızlıklara da sebebiyet verebilecektir. Bu sebeple aksatılmadan gereken önlemler alınmalıdır.

 

TEDAVİLER