logo

Protez Diş

Dişler, insanların yaşam kalitesini etkileyen en önemli organlardır. Çünkü sağlıklı bir diş yapısı; insanların konuşma, gülme, yemek yeme ve nefes almasında önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle çiğneme işlerinde dişlerin yeri çok büyük olduğu için yıllar boyunca vücudun birçok bölgesinde olduğu gibi dişlerde de büyük bir zorlama ve kayıplar meydana gelebilir. Diş sayılarında oluşan eksiklikler için merkezimiz tarafından protez diş tipleri uygulanmaktadır. Eksik kalan dişler yerine uygulanan bu yapılar çiğneme işleminin ve ağız yapısının tekrar normal hale getirilmesini sağlar. Bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için hastaların ağız yapısında gerekli incelemelerin yapılması ve daha sonrasında hekimlerimiz tarafından planlanmış bir şekilde diş yapısının tamamlanması gerekir.

protez diş

Protez Diş Nedir?

Ağız sağlığı için ve dişlerin tekrar kullanılabilir hale gelebilmesi için eksikliklerin giderilmesi noktasında uygulanan protez diş yapıları; sabit ve hareketli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sabit şekilde gerçekleştirilen uygulamalar da komşu dişler ile birlikte sabitlenen ve hastanın kendi dişi gibi hissettiren bir uygulamadır. Özellikle kuron veya köprüler ile diş eksiklikleri tamamlanır. Kuron; dişin hasarlı yapısının kaplanması, köprü ise sağlam dişlerden destek alınarak dişin onarılmasıdır. Hareketli yapıda uygulamalar ise belirli bir diş kısmı veya çenedeki tüm dişlerin eksik olmasın da kullanılan bir yöntemdir. Alt ve üst dişlerde toplu olarak uygulanarak ağız içinde tekrar çiğneme, ısırma ve konuşma işlevlerinin normal hale getirilmesi sağlanır.

Ağızda tekrar sağlıklı bir diş yapısının oluşturulması, beslenme özelliklerinin düzeltilmesi ve sağlıklı bir diş estetiği oluşturulması için uygulanan protez diş yapıları hareketli oldukları durumlarda özellikle temizlenmelidir. Doğal diş temizliğine göre daha kolay bir şekilde temizlenebilen bu yapılar içi su dolu bir kapta yıkanarak kırılmadan ve hasar görmeden temizlenebilir. Fırçalama işlemi orta sertlikte bir fırça ile her gün yapılmalıdır. Fırçalamada diş macunu veya sabun kullanılabilir fakat yapı tekrar kullanılmadan önce iyice kurulanmalıdır. Farklı bir uygulama olarak implant üstünde uygulanan sistemlerde yine sabit ve hareketli uygulamalar yapılabilir. Ekiplerimiz tarafından hareketli kullanımlar sırasında geceleri uyku öncesi yapının çıkarılarak su dolu bir kapta tutulması önerilmektedir.

TEDAVİLER