logo

Porselen Lamina

Diş sağlığı noktasında teknoloji her geçen gün farklı çözümler üretmekte böylece dişlerin ömrü uzatılırken diğer taraftan da estetik anlamda daha güzel bir görünüşe ve gülüşe sahip olmak mümkün olmaktadır. Bu noktada son dönemin en çok dikkat çekmekte olan uygulamaları arasında bulunan Porselen lamina dişlerin çeşitli şekillerde deformasyona uğradığı çürüdüğü durumlarda diş dokusunun daha az kaybedilmesine olanak tanıyan yeni bir uygulama yöntemidir. Porselen lamina uygulamasında dişlerin ön yüzünde oldukça az miktarda bir incelme meydana getirilerek diş dokusu asgari seviyede kaybedilecek, istenen görünüme dişler tekrar kavuşturulabilecektir. İnceltilmiş olan bölgeye lamina dediğimiz yaprak formundaki dokular yapıştırılmaktadır. Böylece dişlerin ön kısmında sadece 0,3 ile 0,7 milimetre arasında bir inceltme ile beraber dişler istenen görünüme kavuşturulabilmektedir

Porselen lamina daha çok aşağıdaki durumlarda kurumumuz tarafından uygulanmaktadır:

  • Diş beyazlatması için uygulanan tekniklerle istenen beyazlık sağlanamamışsa

  • Doğuştan gelen diş bozuklukları veya sonradan oluşan ve dişin görünümünü olumsuz yönde etkileyen bozukluklarda

  • Dişlerin arasındaki mesafe çok fazla ise ayrık olan dişleri birleştirmek için

  • Çeşitli şekillerde kırılmış veya yüzeyi deformasyona uğramış olan dişlerin düzeltilmesinde

  • Geçmişte yapılmış olan dolguların zamanla renk atmasında ve görünümü bozulmuş olan dolguların düzeltme işlemlerinde

  • Ortodonti Tedavisinin kapsamı alanına girmekte olan çapraşık ve eğri olan dişlerin istenen şekilde düzeltilmesi için de uygulanabilmektedir.

Oldukça kaliteli ve modern bir uygulama olan Porselen lamina birçok avantajı da bünyesinde taşımaktadır. Bu avantajların en başında son derece pratik bir çözüm olması gelmektedir. Oldukça kısa bir sürede tedavi sonuç vermektedir. Ayrıca dişlerin lamina kaplama ile güzelleştirilmesi sırasında diş dokusu çok fazla eksilmemektedir. Genellikle 0,3 ile 0,7 milimetrelik bir inceltme lamina kaplamaların yerleştirilmesi için yeterli olmaktadır. Böylece dişin doğal yapısı bozulmadan istenen estetik görünüme çok kolay bir şekilde kavuşturulabilmektedir. Bu sayede dişin kesilmesine müsaade edilmeden dişler güzel bir görünüme kavuşmaktadır. Porselen lamina diğer doku malzemelerine göre oldukça dayanıklı ve rengini çok uzun süre muhafaza edebilen özel bir yapıya sahiptir. Ayrıca görünümü açısından hoş durmayan dişlerin kalıpları alınarak kopyalama yöntemi ile Porselen lamina şekline dönüştürülüp orijinal diş şeklinde dişe entegre edilebilmektedir. Lamine pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğu için zaman içerisinde diş taşı oluşumunu en aza indirmektedir. Ayrıca gün içerisinde tüketilen kahve çay sigara gibi faktörlerle birlikte rengi atmamaktadır. Dış etkenlere karşı mukavemeti son derece yüksek olduğu için uzun ömürlü bir kaplama çözümüdür. Ayrıca yeme içme sırasındaki aktivitelerden dolayı meydana gelebilecek olan aşınmalara karşı direnci de çok fazladır.

Porselen Lamina Nedir?

Porselen lamina uygulaması her yaş için uygun olan bir çözümdür. Ancak genellikle Porselen lamina tedavisi için talepte bulunanlarda çene bozuklukları, tırnak yeme alışkanlıkları, kalem ve sert cisimlerin ısırılması ayrıca tedavisi yapılmayıp ilerlemiş olan diş çürükleri ve dişeti çekilmesi gibi dış koşulların büyük bir etkisi vardır. Bu gibi durumlarda diğer bütün tedavi yöntemlerine nazaran doğal diş dokusunu koruyabilen bir uygulamadır. Son derece hızlı bir şekilde uygulanabilen Porselen lamina genellikle 2 veya 3 seansta bitirebilmektedir. Seans aralarının da çok uzun olmasına da gerek yoktur. Bu sayede bir hafta içerisinde bile Porselen lamina diş kurumumuz tarafından yapılarak istenen görünüm ortaya çıkartılmaktadır. Porselen lamina uygulamasının daha uzun ömürlü olabilmesi için diş fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca kaplamanın zarar görmemesi için de tırnak yeme alışkanlığından uzaklaşılmalıdır. Özellikle gece diş gıcırdatması söz konusuysa gece plağı dediğimiz uygulamaya başvurulmalıdır.

 

TEDAVİLER