logo

Çocuk Diş Hekimliği 

Çocuk diş hekimliği, doğumdan itibaren, ergenlik döneminin bitimine kadarki dönemi kapsayan çocuklar ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavi yöntemleri uygulayan ve sorunlara çözümler üreten bir bilim dalıdır. Diğer ismi Pedodontidir. Çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde, kalıcı dişlerinin çıkması ile diş sistemleri arasında farklı dönemler gelişir. Bu dönem çocuklar ve ebeveynler için zorlu bir dönemdir. Bu süre içerisinde çürük dişlere çocuk diş hekimliği tarafından tedaviler uygulanmalıdır. Erken diş çekimi konusunda dişsiz alanların bozulmasını engellemek için çeşitli apareyler kullanılarak dişler korunmasını, dişsiz doğan bebeklerde protez uygulamasını da içerisinde barındıran bir bilim dalıdır.

0-15 yaş aralığı çocuk diş hekimlerinin ilgilenmesi gereken çocuk yaş aralıklarıdır. Bu dönemlerdeki çocukların süt dişlerinin sürdüğü dönem, dişsiz dönemleri, ağızdaki tüm süt dişlerinin çıktığı dönem, dişlerin süreklilik sürdürdüğü karışık dişlenme dönemi ve sürekli dişlerin tamamlandığı dönem bu süreç arasında yer almakta olup bu alan uzun bir süreci kapsamaktadır.

6 aydan itibaren çocuklarda dişler sürmeye başlar. Bu dönem çocuktan çocuğa değişmek ile birlikte bazı çocuklarda 10-11 ayı da bulabilir. Bu dönemi rahat ve sorunsuz atlatabilmek için çok fazla endişelenmemek gerekir. Çocuk diş hekimliği bu süreç içerisindeki endişelerinizi anlayarak çocuğunuza ve sizlere yardımcı olacaktır. Çocukların 3 yaşını doldurması ile birlikte ağız içinde toplam olarak 20 tane süt dişleri bulunur. Bu süreç endişelenmeye neden olsa da oldukça normaldir. Daimi dişlerin oluşması ise 6 yaşından itibaren başlamaktadır. Kalıcı dişler ise 12 ve 13 yaş arasında yetişkin dönemdeki diş sayısına eşitlenir. Bu dönem zorlu bir dönem olduğundan, süt dişleri çıkmaya başlayınca yanında birden fazla sorunu da getirebilir. Bebeklerin uyku düzenleri bozulabilir, iştahsızlık çekebilirler, ateş, ağrı vb. çeşitli eşyaları ısırarak onlardan almış oldukları mikroplar çocuklar ishal edebilir. İshal ve yüksek ateş direkt olarak diş çıkartmak ile bağdaştırılmamalıdır. Bu dönemde, çocuklar çevrelerinde yer alan birçok eşyayı ağızlarına götürmek istediklerinden dolayı bağırsakları bu bakterileri yenmek için ishal şeklinde tepki verir. Bu dönemde çocuğunuzu rahatlatmak için sağlıklı olan diş kaşıyıcıları tercih edebilirsiniz. Özellikle diş kaşıyıcıları buzdolabında bekletebilir ve soğuk olarak çocuğunuza verebilirsiniz. Soğuk çocuğun dişlerini daha çok rahatlatmaktadır. Sularını da ılık sudan ziyade, soğutulmuş su olarak tercih edebilirsiniz. Çocuk diş hekimliği alanında bir uzman ile danıştıktan sonra ise diş jelleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemler faydalı olmuyorsa, parasetamol özelliği bulunan ağrı kesiciler uygulanabilir.

çocuk diş hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği İstanbul 

Bebeklerin beslenmesi için en önemli içeriği ve besini oluşturan anne sütü, mamalar ve yapay sütler içerik olarak sütlü besinlerdir. Bebeklerin daha iyi beslenmeleri için bu dönemlerde bu besinlerin içerisinde bal veya şeker karıştırılır. Özellikle bebek yatmadan önce ağzında birikmiş olduğu bu besinlerden aldığı şeker kalır ve birikir. Sonuç olarak şeker uzun süre diş ile temas ettiğinden dolayı, çürüklerin en sevdiği ortam da sağlanmış olunur.  Bunun sonucunda Çocuk diş hekimliği adlandırması ile biberon çürükleri oluşmaktadır. Bu nedenle uykudan önce bebeğinize mama verirken ağız hijyeni göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk diş hekimliği olarak bu durumun olmaması için, steril gazlı bez veya temiz bir tülbent su ile nemlendirdikten sonra parmağınıza sararak bebeğinizin diş etlerine masaj yapmanızı öneririz. Bu hep hijyeni arttırır hem de bebeğinizin kaşına dişleri için ona rahatlama sağlar. Diğer önerdiğimiz önlemler ise;

  • Gece bebeğinizi biberon ile uyumaya alıştırmayınız.

  • Emziklerini reçel, bal gibi tatlı yiyeceklere batırmayınız.

  • Sütünün veya mamasının içerisinde tatlandırıcılar eklemeyiniz.

  • Bebeğinizi besledikten sonra ona mutlaka su içiriniz.

TEDAVİLER