logo

Özellikle 45 yaş üstü erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık olarak ağız kanseri dil, dudak ve diş yapısında görülebilen bir hastalıktır. Bu kanser türü dil, diş, diş eti ve boğazın gerisinde kalan orofarenks denilen bölgede görülen kanser türüdür. Erkeklerde 45 yaş sonrasında oluşma olasılığı kadınlara göre daha fazla olan bu hastalık genellikle herhangi bir belirti vermeyebilirken bazen de hayat kalitesini düşürmeyecek kadar belirli belirtilerle ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda hastaların ağız içerisindeki büyüklüğünden rahatsız olması nedeniyle sıkıntı oluşturabilir. Bu gibi bir durum hisseden kişiler tarafından merkezimize başvuru yapıldığında hekimlerimiz gerekli incelemeleri ve muayeneleri gerçekleştirdikten sonra uygun tedaviler ile kanserin giderilmesini ve tekrar sağlıklı bir yapının elde edilmesini sağlamaktadır.

Ağız Kanseri Hangi Etmenlerden Dolayı Oluşur?

Öncelikle bu rahatsızlığın hangi etmenlerden olayı ortaya çıktığı net olarak bilinmemektedir. Yaygın bir şekilde görülebilen bu rahatsızlık farklı etmenlerden etkilenerek gelişebilir ve daha rahatsız edici bir hale gelebilir. Bu noktada ağız kanseri hastalığı; tütün, alkol ve fazla güneş ışığı gibi etmenler nedeniyle görülebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle dudak gibi ağız dışı bölgelerde çok fazla güneş ışığına maruz kalındığında bu kanser için bir faktör oluşturabilir. Ayrıca daha önce aile genetiğinde görülmüş olması hastaların genetik yatkınlığa sahip olmasına da neden olabilir. Genetik yatkınlık birçok hastalıkta olduğu gibi bu kanser türünde de aynı şekilde kendini gösterebilir.

ağız kanseri

Ağız Kanseri Nedir?

Genellikle ağızda oluşan acı ve tarif edilemeyecek bir ağrı ile kendini gösteren rahatsızlık; diş etleri, dil ve ağız içerisindeki beyaz veya kırmızı renkli alanlarla görülür. Ağız içerisinde oluşmuş hassas ve kabarık alanlar, boğazda oluşan kanamalar, ses bozuklukları, çiğneme ve yutmada güçlük, çene hareketlerinin zorlanması, his kaybı, şişlikler ve sürekli bir şekilde oluşan lekeler ağız kanseri için net belirtilerdir. Bu belirtiler sonrasında tedavi amacıyla cerrahi müdahale yapılarak kanserli bölgeler alınabilir. Radyoterapi ile kanserli bölgeler yok edilebilir. Kemoterapi kullanılabilir ya da tüm yöntemler birleşik bir şekilde kullanılabilir. Amaç kanserli hücrelerin yok edilmesi ve rahatsızlıkların giderilmesidir.

TEDAVİLER