logo

Ağız Bakımı 

Sağlık her şeyden önce gelen ve herkesin dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Sağlıkla ilgili hususların hayatımızın her alanını ve devresini etkilemesi sebebi ile sürekli olarak sağlık kontrolleri yapılmalı ve aksatılmamalıdır. Sağlıkla ilgili olarak önem verilmesi gereken alanlardan birisi de ağız sağlığıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde ihmal edilen ve geri plana atılan hususların arasında ağız bakımı konusu gelmektedir. Pek çok kişi ağız bakımını ve bu konuda gerekli olan muayene ve kontrolleri dişleri ile ilgili ağrı çekene kadar ertelemektedir. Ancak ağrı yaşanmadan gerekli bakımları yaparak ve belli dönemler halinde de muayene olarak ağız sağlığını korumak mümkün olabilmektedir. İhmal etmeden ve ertelemeden sürekli olarak ağız bakımı yapmak, diş ve ağızla ilgili sorunları azaltmakta ve hatta tamamen ortadan kaldırabilmektedir.


ağız bakımı

Ağız bakımı ile ilgili olarak en önemli konuların arasında diş fırçalama hususu bulunmaktadır. Diş fırçalama işlemi pek çok önemli aşamaya sahiptir. Öncelikle diş fırçasının doğru seçilmesi konusu bulunmaktadır. Her diş ve diş eti için özel olarak hazırlanmakta olan diş fırçaları bulunmaktadır. Yumuşak, orta ve sert özelliklerde üretilmekte olan bu diş fırçası çeşitleri kişilerin dişlerinin ve diş etlerinin özelliklerine uygun olarak seçilmelidir. Diş minesi hassas olan kişiler için sert diş fırçasının seçilmesi ve kullanılması dişe ve diş etine zarar verebilmektedir. Yumuşak olarak seçilebilecek diş fırçaları da dişlerin ve diş etlerinin temizlenmemesine neden olabilecektir.  Ağız bakımı konusunda önem taşıyan hususlar arasında dişleri doğru fırçalamak da önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu konu genel olarak önem verilmeyen ve hatta pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir konudur. Dişlerin doğru şekilde fırçalanabilmesi için diş fırçasına macun sürülürken ıslatılmaması gerekmektedir. Doğrudan diş macunu uygulanmalıdır. Diş macunu uygulanmış olan ve doğru seçilmiş bulunan diş fırçası dişe kırk beş derecelik açı ile uygulanmalıdır. Bu şekilde açılı olarak tutulan diş fırçası dişlerin yan kısımlarından oval olarak masaj yapar şekilde temas etmelidir. Öndeki dişlerden başlayarak arkadaki dişlere doğru sıra ile ve atlamadan fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Dişlerin aşındırıcı ve gıda ile doğrudan temas eden kısımları ile ileri geri hareketler ile temizlenmelidir. Diş macunu seçimi ve bu konuda sağlanan istikrar da önem taşımaktadır. Sürekli olarak diş macunu değiştirilmemelidir. Sabit şekilde belirlenen diş macunu dişleri aşındırmayacak özellikte olmalıdır. Genel olarak tavsiye edilen ideal diş macunu, dişleri en iyi şekilde temizleyebilecek, ağza ferahlık verecek ve uzun süre etki gösterebilecek macun türleridir. Ağız bakımı ile ilgili olarak diş fırçası ve diş macunu ile ilgili olarak istenilen sonucu alamayan kişiler için ilave olarak diş telleri ve diş ipleri önerilmektedir. Bu ürünler diş fırçasının temizlemekte zorlandığı dişlerin araları için etkili şekilde temizleme sağlayabilmektedir. Diş fırçalama ve ağız temizliği konusu çocukluktan itibaren önem verilmesi gereken konulardan olması sebebi ile bu alışkanlıkları çocuklarımıza kazandırmalıyız.

Ağız bakımı ile ilgili olarak önem verilmesi gerek bir diğer husus ise belirli aralıklar ile diş hekimine muayene olmaktadır. Dişlerimiz ve ağzımız ile ilgili olarak ne kadar dikkat etsek ya da ne kadar temizlesek bile bazı durumlarda çürüme oluşabilmektedir. Bu durumlar ile ilgili olarak müdahale edilmesi gereken hususlar oluşabilecektir. Dişlerin çürümesi ya da kırılma ve benzeri kaçınılmaz durumlar için belli aralıklar ile yılda en az birkaç kez diş hekimine muayene olmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır.

 

TEDAVİLER